Ironhide 3.0 vs HAMMER 2.0: Yığın Yüksekliği ve Palet Uyumluluğu Karşılaştırması
İçindekiler
- Neden Yığın Yüksekliği ve Palet Tipi AMR Seçiminizi Belirler
- Karşılaştırma Çerçevesi: Önemli Olan Beş Boyut
- Yan Yana Teknik Özellikler Matrisi
- Maksimum Kaldırma Yüksekliği ve Yüksekteki Artık Kapasite
- Palet Giriş Uyumluluğu: Haç Şekli vs Standart
- Direk Tasarımı ve Koridor Genişliği Etkileri
- Şarj ve Çalışma Döngüsü Farklılıkları
- Hangi Model İşletmenize Uygun?
Alıcılar otonom forkliftleri değerlendirirken, yığın yüksekliği ve palet geometrisi genellikle yatay taşıma ile dikey depolama iş akışları arasındaki belirleyici faktörlerdir.Ironhide 3.0 veHAMMER 2.0 her ikisi de kutudan çıkar çıkmaz lazer SLAM navigasyonuyla devreye alınır, ancak temelde farklı malzeme taşıma sorunlarını çözer: biri Euro paletlerin ağır zemin seviyesi hareketi için, diğeri ise haç şekli paletlerin 2,5 metreye kadar yüksek yoğunluklu istiflenmesi için tasarlanmıştır. Bu karşılaştırma, kaldırma kapasitesini yüksekte, çatal geometrisini, koridor gereksinimlerini ve güç döngülerini analiz ederek doğru robotu raf konfigürasyonunuza eşleştirmenizi sağlar.
Neden Yığın Yüksekliği ve Palet Tipi AMR Seçiminizi Belirler
Çoğu depo otomasyon projesi basit bir soruyla başlar: bir robot manuel forkliftlerimizin yerini alabilir mi? Dürüst cevap, o forkliftlerin gerçekte ne yaptığına bağlıdır. Ekibiniz çoğu zaman paletleri girişten sevkiyata taşımakla geçiriyorsa, yığın yüksekliği gereksiniminiz etkin olarak sıfırdır. Envanteri rafa yerleştiriyorsanız, otonom forklift yığın yüksekliği, bir ünitenin pilot teste değip değmeyeceğine karar veren birincil filtredir.
Ironhide 3.0 veHAMMER 2.0 bu ayrımı mükemmel şekilde örneklendirir. Her ikisi de Reeman'ın lazer SLAM navigasyon çekirdeğinde çalışır, her ikisi de yansıtıcı veya tesis modifikasyonu olmadan 40.000 m²'ye kadar haritalama yapar ve her ikisi de filo sevkıyatına hazır olarak sevk edilir. Ancak biri ağır hizmet tipi otonom palet kamyonu olarak, diğeri ise dikey depolama için tasarlanmış dengeli karşı ağırlıklı istifleyici olarak mühendisliklendirilmiştir. Her modelin nerede durduğunu ve nedenini anlamak, alıcıların filolarını fazla veya az özellikli belirlemesini önler. Sadece zemin taşımasına ihtiyacınız varken istifleyici seçmek gereksiz direk yüksekliği, şarj süresi ve sermaye maliyeti ekler. Raf yerleşimine ihtiyacınız varken palet kamyonu seçmek, ROI'yi aşındıran manuel istisnalar bırakır.
Karşılaştırma Çerçevesi: Önemli Olan Beş Boyut
Reeman'ın uygulama mühendisleri bir tesisi otomasyon için değerlendirirken, her aday üniti geri ödeme süresini doğrudan etkileyen beş boyutta puanlar:
- Maksimum kaldırma yüksekliği ve yüksekteki artık kapasite — Üst raf rafına ulaşamayan veya belirli bir yükseklikten sonra yükünü azaltmak zorunda kalan bir robot, uygulanabilir bir alternatif değildir.
- Çatal geometrisi ve palet giriş uyumluluğu — Uyumsuz dişler veya engellenmiş giriş noktaları, otomatik bir iş akışını hattı durduran manuel bir istisnaya dönüştürür.
- Direk tipi ve minimum koridor genişliği — Robotun fiziksel zarfı, envanteri ne kadar yoğun depolayabileceğinizi ve mezaninler veya konveyör altyapısı altında çalışıp çalışamayacağını belirler.
- Batarya kapasitesi ve şarj profili — Çalışma süresi sadece çalışma zamanına değil, bir ünitenin vardiyalar arasında hizmete ne kadar hızlı döndüğüne de bağlıdır.
- Filo sevkıyat birlikte çalışabilirliği — Her iki ünite de WMS veya ERP'nizle açık SDK üzerinden ara yazılım karmaşası olmadan entegre olmalıdır.
Aşağıdaki bölümler, bu çerçeveyi Ironhide 3.0 ve HAMMER 2.0'a, yayınlanan teknik özelliklerden ve Reeman'ın 10.000+ kurulu tabanındaki canlı devreye alma deneyiminden elde edilen veriler kullanılarak uygular.
Yan Yana Teknik Özellikler Matrisi
Aşağıdaki matris, temel fiziksel ve performans farklılıklarını tek bir referans tablosunda birleştirir. Detaylı analize geçmeden önce hızlı bakış rehberi olarak kullanın.
| Özellik | Ironhide 3.0 | HAMMER 2.0 |
|---|---|---|
| Model | BBOT30F | CBOT12F |
| Maksimum Yük Kapasitesi | 1.500 kg | 1.200 kg |
| Maksimum Kaldırma Yüksekliği | 205 mm | 2.500 mm |
| Çatal Boyutu (U × G × Y) | 1.050 × 170 × 85 mm | 1.070 × 100 × 35 mm |
| Çatal Dış Genişliği | 550 mm | Yok (dengeli karşı ağırlıklı) |
| Palet Odak Noktası | Euro / Standart 2 yönlü | Haç şekli 4 yönlü |
| Araç Ağırlığı | 450 kg | 1.500 kg |
| Dönüş Yarıçapı | 1.365 mm | 1.128 mm |
| Min. Koridor Genişliği | 2.200 mm | 1.600 mm |
| Toplam Yükseklik | 1.900 mm | 1.899 mm (direk çökmüş) |
| Maksimum Portal Yüksekliği | Yok | 3.305 mm |
| Batarya | 48 V / 30 Ah LiFePO₄ | 48 V / 100 Ah LiFePO₄ |
| Tam Şarj Süresi | 1 saat | 4 saat |
| Çalışma Süresi (Tam Yük) | 6 saat | 6 saat |
| Çalışma Süresi (Yük Yok) | 8 saat | 8 saat |
| Seyir Hızı (Dolu / Boş) | 1,0 / 1,5 m/s | 1,2 / 1,5 km/sa |
| Navigasyon | Lazer SLAM | Lazer SLAM |
Maksimum Kaldırma Yüksekliği ve Artık Kapasite
Bu iki model arasındaki en belirgin fark dikey erişimdir. Resmi ürün parametrelerine göre,Ironhide 3.0 205 mm kaldırma yüksekliği sunar. Pratikte bu, ünitenin zemin seviyesi taşıma için tasarlandığı anlamına gelir: bir paleti kaldırma, tesis genelinde taşıma ve kabaca aynı yükseklikte bırakma. Raf yerleşimi için tasarlanmamıştır. Malları rıhtımdan üretim hattına veya hazırlama alanından çıkış sevkiyatına taşıyan operasyonlar için bu tam olarak doğru yetenek profilidir. 1.500 kg maksimum yük kapasitesi, Reeman'ın otonom forklift aralığındaki en yüksek değerdir ve bu onu zeminden hiç ayrılmayan yoğun, ağır paletli mallar için uygun kılar.
HAMMER 2.0 ise aksine, gerçek bir dengeli karşı ağırlıklı istifleyicidir. 2.500 mm'ye kadar kaldırır—raf konfigürasyonunuza bağlı olarak standart depo raflarının ikinci veya üçüncü kiriş seviyesine hizmet etmek için yeterince yüksek. Nominal yük kapasitesi 1.200 kg'dır ve 1.500 kg araç ağırlığına sahip dengeli karşı ağırlıklı tasarım kullandığı için, bu 1.200 kg değerlendirme tam yükseklik aralığında geçerlidir. Başka bir deyişle, yüksekteki artık kapasite düşmez: 1.200 kg'ı 2,5 m'de, zemin seviyesindekiyle aynı stabilite marjıyla kaldırabilirsiniz. Bu, otonom forklift yığın yüksekliği seçeneklerini karşılaştıran alıcılar için kritik bir ayrımdır. Yükseldikçe kapasite kaybeden bir ünite, depolama yoğunluğunuzu etkin olarak azaltır veya ağır paletleri sadece alt seviyelerde taşımaya zorlar; bu da dikey otomasyonun amacını ortadan kaldırır.
Karışık iş akışlarına sahip tesisler için, iki model bir filo içinde tandem olarak çalışabilir. Ironhide 3.0, uzun mesafeli, ağır yük yatay kollarını—örneğin toplu hammaddeleri alım rıhtımından set hazırlama alanlarına taşıma—üstlenirken, HAMMER 2.0 raf sistemine yerleştirme ve geri alma işlemlerini yönetir. Her iki ünite de aynı filo sevkıyat protokolünü konuştuğu için, ara yazılım darboğazları olmadan görevleri devrederler.
Palet Giriş Uyumluluğu: Haç Şekli vs Standart
Çatal geometrisi alıcıların ilk kontrol ettiği özellik nadirdir, ancak aksi halde mükemmel bir AMR'nin pilot testinde başarısız olmasının en yaygın nedenidir. Ironhide 3.0, 550 mm çatal dış genişliği ve 1.050 mm uzun dişlerle birlikte gelir. Bu geometri, 1.200 × 800 mm Euro paletleri için optimize edilmiştir. Hidrolik yan kaydırma fonksiyonu, girişin iki uzun tarafından sağlandığı sürece standart 1.000 × 1.200 mm blok paletlere uyumluluğu genişletir. Envanteriniz Euro paletlerde veya standart iki yönlü giriş blok paletlerinde duruyorsa, Ironhide 3.0 adaptör ayarlaması olmadan temiz bir şekilde bağlanır.
HAMMER 2.0 farklı bir yaklaşım benimser. Çatalları 1.070 mm uzunluğundadır ve ±5 mm hassasiyetle konumlandırma yazılımı ile eşleştirilmiştir. Daha da önemlisi, ünite haç şekli paletler—dişleri herhangi bir taraftan sokmaya izin veren dört yönlü giriş platformları—için özel olarak tasarlanmıştır. Her santiminin koridor alanı önemli olduğu yüksek yoğunluklu depolarda, haç şekli paletler operatörlere (insan veya robotik) iki yönlü açıklıkla hizalanmak için dönme yerine optimal açıdan yaklaşma imkanı tanır. HAMMER 2.0'ın 360 derece direksiyonu ve 1.128 mm dönüş yarıçapı, bu dört yönlü giriş yeteneğini uygulanabilir kılar: yerinde dönebilir ve seyahat mesafesini en aza indiren taraftan bir palete bağlanabilir.
Mevcut palet havuzunuz kesinlikle iki yönlü girişse, her iki ünite de çalışabilir, ancak Ironhide 3.0'ın daha dar çatal duruşu Euro formatları için daha sıkı bir mekanik uyum sağlar. Zaten haç şekli paletlere standartlaştıysanız—veya bir yoğunluk girişimi kapsamında planlıyorsanız—HAMMER 2.0'ın çatal geometrisi ve dengeli karşı ağırlıklı şasisi bu standart için özel olarak tasarlanmıştır. Palet tiplerini değiştirmek önemli bir operasyonel karardır, bu nedenle robot mevcut veya planlanan havuzunuza uymalıdır, tersi değil.
Direk Tasarımı ve Koridor Genişliği Etkileri
Direk mimarisi iki operasyonel değişkeni yönlendirir: istifleme sırasında genel araç yüksekliği ve güvenli manevra için gereken koridor genişliği. Ironhide 3.0 geleneksel bir direk taşımaz. Düşük profilli kaldırması, genel yüksekliği 1.900 mm'de tutar ve daha yüksek bir istifleyiciyi engelleyecek mezaninlerin, konveyör kanallarının ve alçak kapıların altından geçmesine izin verir. Ancak palet kamyonu tarzı şasi, 1.000 × 1.200 mm paletleri taşırken 2.200 mm koridor genişliği gerektirir. Bu, bazı yüksek yoğunluklu depolama konfigürasyonlarının izin verdiğinden daha geniştir, bu nedenle alıcılar bu üniteyi belirtmeden önce en dar operasyonel koridorlarını ölçmelidir.
HAMMER 2.0 dengeli karşı ağırlıklı direk tasarımı kullanır. Çalışma sırasında direk maksimum 3.305 mm portal yüksekliğine ulaşır; bu, raf altyapınızın ve herhangi bir üstteki engelin en az bu kadar boşluk sağlaması gerektiği anlamına gelir. Karşılığı koridor verimliliğidir: daha uzun gövdesine (2.381 mm vs 1.350 mm) rağmen, HAMMER 2.0 1.128 mm dönüş yarıçapı elde eder ve 1.600 mm kadar dar koridorlarda çalışabilir. Dengeli karşı ağırlık, destek kollarına ihtiyacı ortadan kaldırır, bu nedenle robot konumlandırma sırasında gövde zarfının dışına ayak sallamaz. Dar koridorlu raf sistemleri etrafında tasarlanmış depolar için bu geometri, daha yüksek direk zarfını telafi etmek için yeterli zemin alanı kurtarabilir.
Yerleşim planlama perspektifinden, Ironhide 3.0 üstteki boşluk kısıtlı ve koridorlar geniş olduğunda daha iyi uyar. HAMMER 2.0 koridorlar dar ve üstteki boşluk bol olduğunda daha iyi uyar. Her iki ünite de navigasyon için aynı 60 m tek çizgi LiDAR'a güvenir, bu nedenle haritalama doğruluğu sınırlayıcı faktör değildir—fiziksel zarf öyledir.
Şarj ve Çalışma Döngüsü Farklılıkları
Her iki ünite de lityum demir fosfat (LiFePO₄) kimyası kullanır, ancak batarya boyutları ve şarj stratejileri iş yükü profillerini yansıtır. Ironhide 3.0, 48 V / 30 Ah paketle çalışır. Çalışma döngüsü öncelikle minimal kaldırma ile yatay taşıma olduğundan, saat başına enerji çekimi mütevazıdır. Sonuç 1 saat tam şarj süresi ve 8 saat yük yok veya 6 saat tam yük altında derecelendirilmiş çalışma süresidir. Çok vardiyalı operasyonlar için, manuel batarya değişimi veya otomatik şarj istasyonu entegrasyonu, minimum yedek stokla ünitenin kullanılabilir kalmasını sağlar. Hızlı şarj profili, aralıklı talep sıçramalarına—uzun bekleme süreleri arasında kısa taşıma patlamalarına—uygun tesisler için idealdir.
HAMMER 2.0, 48 V / 100 Ah paket taşır—depolanan enerjinin üç katından fazlası. Daha büyük kapasite, 1.200 kg'ı 2,5 m'ye kaldırmak, düz beton üzerinde yuvarlanmaktan önemli ölçüde daha fazla güç çektiği için gereklidir. Şarj süresi buna uygun olarak tam döngü için yaklaşık 4 saat daha uzundur. Çalışma süresi 8 saat yük yok ve 6 saat tam yük altında karşılaştırılabilir kalır; bu, enerji bütçesinin yoğun istifleme iş akışları sırasında daha hızlı tüketildiği anlamına gelir. Alıcılar şarj altyapılarını buna göre boyutlandırmalıdır: bir HAMMER 2.0 filosu, hazırlama alanlarında fırsat şarjından veya yerleştirme dalgaları arasında otomatik şarj istasyonuna dönüşten yararlanır.
Pratikte, şarj süresindeki fark çalışma süresindeki fark kadar önemlidir. Vardiyalar arasında bir saatlik şarj penceresi bir Ironhide 3.0'ı tamamen iyileştirebilir ancak bir HAMMER 2.0'a sadece kısmi bir dolum sağlayabilir. İşletmeniz gerçek bir 7/24 program çalıştırıyorsa, HAMMER 2.0 filosu verimi korumak için ek ünite veya otomatik şarj istasyonları gerektirebilir; oysa Ironhide 3.0 kısa bir öğle arası şarjından sonra hizmete geri dönebilir.
Hangi Model İşletmenize Uygun?
Karar verme bir özellik istek listesiyle değil, bir kat planı gerçeklik kontrolüyle başlamalıdır. Ne modeli diğerinden bir yükseltme yolu değildir. Aynı otonom filoda tamamlayıcı araçlardır ve Reeman'ın sevkıyat yazılımı her iki üniteyi tek bir WMS API'si altında koordine eder. Sorun hangisinin yalıtılmış olarak daha iyi olduğu değil, tesisinizin yatay taşıma ile dikey depolama arasında ne oran talep ettiğidir.
Ironhide 3.0'ı seçin eğer:
- Paletleriniz rafa girmeden rıhtımdan hatta veya rıhtımdan gemiye hareket ediyor.
- En ağır yükleriniz 1.500 kg'a yaklaşıyor ve zemin seviyesinde kalıyor.
- Euro veya standart iki yönlü blok paletleri kullanıyorsunuz.
- Tesisinizde 2,2 m+ koridorlar ve düşük tavan yükseklikleri var.
- Kısa pencerelerde yüksek kullanılabilirliği korumak için bir saatin altında şarj ihtiyacınız var.
HAMMER 2.0'ı seçin eğer:
- Paletleri 2,5 m'ye kadar raf sisteminde depoluyorsunuz.
- Envanteriniz haç şekli veya dört yönlü giriş paletleri üzerinde taşınıyor.
- Koridor genişliği 2,0 m'nin altında kısıtlı.
- Yükseltilmiş yükler için dengeli karşı ağırlık stabilitesine ihtiyacınız var.
- Şarj istasyonlarınız 4 saatlik tam şarj döngüsünü karşılayabiliyor veya fırsat şarjını destekliyor.
İşletmeniz her iki profili de içeriyorsa—ağır zemin taşıması ve dar koridor istifleme—karışık bir filo genellikle en maliyet-etkin cevaptır. Ironhide 3.0, birim başına daha düşük sermaye maliyetiyle uzun, ağır yatay taşımaları üstlenirken, HAMMER 2.0 hassas dikey işi yönetir. Her iki ünite de aynı lazer SLAM navigasyon katmanını ve filo yönetimi SDK'sini paylaştığından, ikinci bir model türü eklediğinizde entegrasyon karmaşıklığı artmaz.
Tesisiniz için otonom forkliftleri değerlendiriyor musunuz?
Reeman'ın robotik mühendisleri, üretim, depolama ve dağıtım ortamlarında 10.000+ AMR devreye almıştır. Belirli yerleşiminiz için yığın yüksekliği, palet uyumluluğu ve koridor gereksinimlerini karşılaştırmak üzere ücretsiz değerlendirme kontrol listenizi talep edin.
Değerlendirme Kontrol Listesini İndirin






